Działania profilaktyczne na rzecz mieszkańców

Zarząd Powiatu zadecydował o realizacji szeregu działań profilaktyczno-edukacyjnych na rzecz mieszkańców pt. „Akademia Pełna Zdrowia”. Ideą tegorocznej edycji jest skierowanie uwagi szczególnie na osoby, które nie są objęte programami finansowanymi przez NFZ.

Przygotowaliśmy konkretne propozycje działań profilaktycznych, w ramach których będą odbywać się koncerty relaksacyjne, konferencje, warsztaty, zajęcia ruchowe czy badania i konsultacje lekarskiewyjaśniła starosta Marzena Dębniak

Po pierwsze: relaks

Pierwszym filarem Akademii jest działanie „Czas na relaks”. W jego ramach zorganizowane zostaną w ciągu roku trzy koncerty relaksacyjno-rekreacyjne, w tym specjalny koncert świąteczny.

Po drugie: edukacja

„Czas na edukację” to kolejna inicjatywa, która nakierowana jest na organizację wykładów i będzie podnosić świadomość zdrowotną uczestników. Zaplanowano, że odbędą się trzy takie spotkania, gdzie głównymi omawianymi tematami będą choroby cywilizacyjne, kwestia funkcjonowania pamięci czy dietetyka. Wszystkie wykłady będą prowadzone przez cenionych specjalistów z regionu. W planach jest również zorganizowanie dla mieszkańców powiatu dużej konferencji z zakresu medycyny, psychologii czy socjologii. Warto pokreślić, że w ramach konferencji uruchomione zostanie tzw. Białe Miasteczko, gdzie będzie można skorzystać z bezpłatnych badań.

Po trzecie: aktywność

Ruch i aktywność fizyczna to w dzisiejszych czasach klucz do długiego życia, dlatego Zarząd Powiatu proponuje mieszkańcom program „Czas na aktywność”. W jego ramach będą organizowane zajęcia w dwóch formach: aerobik, jako muzyczno-ruchowa forma aktywności oraz gimnastyka rehabilitacyjna z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Poprowadzą je uznani specjaliści z doświadczeniem.

Po czwarte: zdrowie

Aby kompleksowo zadbać o siebie niezbędna jest profilaktyka i  regularne badania. W związku z tym powstał czwarty i ostatni zarazem filar Akademii, czyli „Czas zadbać o zdrowie”. Beneficjenci będą mogli skorzystać z katalogu badań i konsultacji takich jak: badania densytometryczne i spirometrii, badania kardiologiczne, analiza składu ciała, badania analizy kręgosłupa oraz badania endokrynologiczne.