Dni Otwarte w „Broniewskim”

14  i 15 marca w Liceum nr III im. Wł. Broniewskiego odbyły się Dni Otwarte.

Zainteresowanie gimnazjalistów przeszło najśmielsze oczekiwania – w ciągu dwóch dni szkołę odwiedziło 550 uczniów z 17 szkół. Oprócz naszej ostrowieckiej młodzieży liceum gościło kandydatów do nauki z Waśniowa, Sadowia, Bodzechowa, Pawłowic, Kunowa, Jawora Soleckiego, Ożarowa, Szewnej, Ćmielowa i Bałtowa. Uczniowie „Bronka” stanęli na wysokości zadania i w ciągu dwugodzinnej „wycieczki” po szkole zaprezentowali młodszym kolegom i koleżankom część z bogatej oferty dydaktycznej i „rozrywkowej” liceum.

Bronek-TV zaprasza

Tradycyjnie w sali teatralnej prezentowali się humaniści, którzy oprócz zapoznania uczniów gimnazjów z ofertą klasy 1a (zwłaszcza kinem studyjnym i patronatem Lubelskiego UMCS  nad profilem, co stanowi tegoroczne nowatorstwo tej klasy oraz z  rozszerzonymi przedmiotami – j. polski, historia i WOS lub II język obcy), przedstawiali fragmenty sztuki teatralnej szkolnej trupy „Mefistofeles”, a działające w szkole zespoły muzyczne i szkolni wokaliści wyśpiewali razem z gimnazjalistami popularne „hity”- całość spontanicznie przerodziła się w dyskotekę, z której gimnazjalistów trudno było odciągnąć, by zapoznać ich z kolejnymi profilami szkoły. Po rozdaniu kolorowych ulotek z  informacjami o klasie i o sukcesach humanistów w olimpiadach i konkursach przedmiotowych wielu naszych gości od razu deklarowało chęć ubiegania się o miejsce w przyszłorocznej 1a.

received_1057165480996437

W sali europejskiej swoje propozycje prezentowali uczniowie klasy lingwistycznej (1b). Występy artystyczne, kabaretowe związane z kulturą angielską, rosyjską, francuską i niemiecką połączone były z konkursami, zabawami i projekcjami dotyczącymi historii i sztuki krajów europejskich, a całość dopełniały informacje o profilu lingwistyczno-psychologicznym (z biologią) lub lingwistyczno-turystycznym (z geografią) oraz o sukcesach lingwistów w olimpiadach i konkursach. W klasie tej oczywiście głównym rozszerzonym przedmiotem jest język angielski ale uczniowie mogą też wybrać II język obcy lub WOS, a nawet język polski z rozwiniętym działem językoznawstwa w korelacji z językami obcymi. Ciekawość kandydatów do tej klasy wzbudziło też eksperymentalne nauczanie (dla chętnych uczniów) matematyki w sposób dwujęzyczny, tzn. kilka lekcji w miesiącu nauczanych w języku angielskim. Tu również dopisywały humory i otrzymywano od gimnazjalistów deklaracje uczenia się w tej klasie.

received_1057173410995644

Profil matematyczny – 1c (w przyszłym roku pod patronatem Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach) prezentowali uczniowie w „instytucie fizyki”. Niezwykłe doświadczenia fizyczne, niemal z pogranicza magii, rozwijające abstrakcyjne myślenie i  prezentacje na jednej z sześciu szkolnych tablic multimedialnych oraz konkursy i quizy naukowe pobudziły wyobraźnię naszych młodych gości i zachęciły ich do nauki w tej klasie, zwłaszcza po informacjach o sukcesach jej uczniów w olimpiadach technicznych (indeksy wyższych uczelni) i konkursach matematycznych.

czary mary w matematyczno-fizycznej

W pracowni chemicznej uczniowie prezentowali doświadczenia i chemiczne „czary mary”  oraz informacje o klasie biologiczno-chemicznej – 1d. Bardzo wysoki poziom zdawalności chemii i biologii oraz duża rokrocznie liczba absolwentów tej klasy dostająca się na studia medyczne w połączeniu z wiadomościami o sukcesach w konkursach i olimpiadach zachęciły gimnazjalistów do nauki w klasie o tym profilu. Patronat Uniwersytetu Jagiellońskiego roztoczony nad klasą w przyszłym roku szkolnym dodatkowo zachęcił do tego właśnie wyboru.

received_1057165177663134

Jeśli dodamy do tych wszystkich atrakcji pokazy w hali sportowe j- mecze piłki siatkowej, koszykówki, ćwiczenia w lustrzanej sali fitness i zajęcia w sali tenisa stołowego oraz ziemnego na szkolnych kortach, jeśli wspomnimy o zwiedzaniu wszystkich pracowni – z Internetem i pełnym sprzętem  multimedialnym, jeśli dodamy, że uczniowie Bronka stanęli na wysokości zadania i przyjęli młodszych kolegów bardzo serdecznie, nawet podejmując ich ciastami własnego wypieku, a przede wszystkim służyli wszelką pomocą i informacją, to musimy tylko współczuć gimnazjalistom, że mają taki trudny wybór, bo przecież we wszystkich klasach uczyć się nie da.