Dbamy o drogi

Blisko 7,5 miliona złotych wydatkował Powiat Ostrowiecki na remonty dróg. Dzięki aktywności w pozyskiwaniu funduszy zewnętrznych i dobrej współpracy z gminami udało się naprawić te trakty komunikacyjne, które dotychczas były zaniedbane. Środki finansowe w 80 % pochodziły z funduszu na tzw. „powodziówki”. Pozostała część inwestycji była pokrywana wspólnie przez Powiat Ostrowiecki i konkretną gminę. 

– Cieszę się z dobrej współpracy z włodarzami. To pokazuje, że nasze wspólne zaangażowanie pozawala działać dla dobra mieszkańców. Zakres tej współpracy jest niezwykle szeroki, a dzięki temu sukcesywnie poprawiamy krwiobieg komunikacyjny powiatu. Kontynuujemy operację ratowania powiatupodkreśla Starosta Ostrowiecki Marzena Dębniak

Komunikacja przy szpitalu

Świetnym przykładem dobrej współpracy samorządu powiatowego i miejskiego jest przebudowa dróg wewnętrznych przy budynku ostrowieckiego szpitala. Po pierwsze dzięki tym pracom poprawie uległa nawierzchnia dróg wewnętrznych. Przyszłościowym posunięciem było wykonanie nowego podjazdu dla karetek przy nowym pawilonie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, którego otwarcie planowane jest na połowę 2020 roku. Prace usprawniły komunikację na dziedzińcu lecznicy.  Ich koszt to blisko 330 tysięcy złotych.

Dziękuję za pomoc Prezydentowi Miasta Jarosławowi Górczyńskiemu, za ciągłe wspieranie nas w działaniach drogowych. Dotychczas udało nam się stworzyć parking przyszpitalny na ponad 100 miejsc, a teraz wykonaliśmy niezbędne prace na terenie wewnętrznym lecznicywyjaśnia Starosta.

Skarpa jest już bezpieczna

Dla mieszkańców Ćmielowa bardzo ważną sprawą była stabilizacja skarpy, która stanowiła niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu. Rzecznikiem mieszkańców gminy w tej sprawie był Mariusz Pasternak, Przewodniczący Rady Powiatu, który zabiegał o ten niezbędny remont jak i monitorował postępy prac.

Cieszę się, że ten ważny dla mieszkańców problem udało nam się wspólnie rozwiązać. Skarpa została zniszczona w 2014 roku podczas intensywnych opadów deszczu. Od tego czasu wymagała stabilizacji. Dziękuję obecnemu Zarządowi Powiatu za sprawne działanie na rzecz lokalnej społeczności– zaznaczył Przewodniczący Mariusz Pasternak.

Podczas prac wykonano mur oporowy, dzięki któremu na jezdnię nie będą spływać masy ziemi. Ponadto wykonano „gwoździowanie”, czyli założono 6-metrowe żerdzie stalowe, które zapobiegają osuwaniu się skarpy. Dodatkowo wzmocniona jest płytami ażurowymi tzw. geokratą. Na całość prac wydano ponad 4,5 miliona złotych.

Prace w terenie

Dużą uwagę poświęcono remontom zaniedbanych przepustów i mostów. Wykonano je w gminie Waśniów w miejscowości Nosów oraz na drodze relacji Strupice-Jędrzejów. Odtworzono tam nawierzchnie oraz wymieniono uszkodzone kręgi do odprowadzania wody. Ponadto przygotowano niezbędną dokumentację pozwalającą na wykonanie odbudowy mostu w Małym Jodle w gminie Kunów. To zadanie zostanie wykonane po otrzymaniu dotacji z budżetu państwa w 2020 roku. W gminie Bodzechów w miejscowości Gromadzice odtworzono uszkodzoną skarpę oraz dokonano jej wzmocnienia.

Pozostałe zadania dotyczyły położenia nowych nakładek asfaltowych. Były to następujące drogi powiatowe:

Gmina Bodzechów

– droga relacji Szewna- Gromadzice (na granicy powiatu) w miejscowości Gromadzice

Gmina Ćmielów

– droga relacji Opatów- Ćmielów w miejscowości Jastków, Buszkowice

Gmina Kunów

– droga relacji Doły Biskupie- Kunów w Kunowie

– droga relacji Kunów-Bukowie-Chocimów w miejscowości Bukowie