Clinton czy Trump – wyborcza debata oksfordzka w „Broniewskim”

8 listopada 2016 roku Amerykanie wybiorą swojego 45 prezydenta. Czy będzie to kandydatka demokratów czy kandydat republikanów? Takie pytania nurtują nie tylko mieszkańców USA, ale również cały świat. Pikanterii wydarzeniu dodaje fakt, iż Hillary Clinton to pierwsza kobieta mająca szansę kierować tym super-mocarstwem, a Donald Trump jest postacią niezwykle barwną i kontrowersyjną.

7 listopada 2016 r. humaniści „Bronka” przeprowadzili debatę, która pozwoliła przybliżyć historię obu partii, ich programy, wpływ na politykę światową oraz sylwetki kandydatów na prezydenta z przeciwnych ugrupowań. Donald Trump i Hillary Clinton zostali zaprezentowani z jak najlepszej, jednak autentycznej strony.

Debata była kontynuacją cyklu zapoczątkowanego w zeszłym roku szkolnym, gdy nasze dwie drużyny zwyciężyły w potyczkach międzyszkolnych, a następnie uczniowie debatowali w szkole na temat Sejmu Wielkiego i Konstytucji 3 Maja.

W obecnej debacie reprezentacje obu partii wykazały się dużą wiedzą merytoryczną oraz umiejętnościami dyskusyjnymi. W trakcie wymiany podglądów nie zabrakło również ciętych, ale dowcipnych ripost. Przedstawicielami partii demokratycznej byli: Dominik Gierczak, Klaudia Woźniak, Daniel Gołyski i Gabriela Tokarska. W skład opozycji – partii republikańskiej wchodzili: Daniel Mordon, Kamila Pronobis, Jakub Kozakiewicz oraz Adrianna Hauer. Prowadzącą debaty była Natalia Łojek.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawicie władz powiatu: Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego – Eligiusz Mich, zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego – Antoni Maciejko. W szkole goszczono także uczniów – humanistów oraz ich nauczycieli z ostrowieckich gimnazjów, przedstawicieli lokalnych mediów oraz humanistyczną część społeczności szkolnej.

– Uczniowie podczas debaty pokazali, że mają dużą wiedzę i potrafią na bieżąco reagować. To nie były tylko wystąpienia, a żywa dyskusja i tym polega właśnie sztuka debatowania – powiedział wicestarosta Eligiusz Mich. – Wśród naszych uczniów widzę wielu, którzy mają zadatki na znakomitych polityków – dodał Eligiusz Mich.

W odróżnieniu od klasycznej debaty, nie wyłaniano zwycięzców, gdyż to spotkanie miało na celu przybliżenie programu oraz sylwetek kandydatów, a także zaprezentowanie i doskonalenie umiejętności naszych uczniów. Debatę przygotowała klasa IIa z pomocą profesora Szymona Pająka.

1 2 3 4 5 6