„Chreptowicz” na Kongresie Młodych Matematyków Polskich

W trzydniowym VI Kongresie Młodych Matematyków Polskich w Warszawie uczestniczył Michał Ślusarz, reprezentant zdolnych matematycznie uczniów „Chreptowicza”, jedynej zaproszonej przez organizatora szkoły z powiatu ostrowieckiego.

Uczestnikami tegorocznego kongresu pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser- Dudy organizowanego przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk przy współudziale 12   uczelni wyższych (   Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Zielonogórskiego) i Stowarzyszenia na rzecz Edukacji Matematycznej byli najwybitniejsi uczniowie z 16 województw Polski. Wśród dziesięciu zaproszonych szkół województwa świętokrzyskiego jedyną szkołą z powiatu ostrowieckiego było LO nr II im. J. Chreptowicza. Szkołę reprezentował uczeń Michał Ślusarz, tegoroczny maturzysta, obecnie student I roku medycyny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Mimo że w naszej szkole uczy się wielu zdolnych matematycznie uczniów, to ten zaszczyt udziału w kongresie przypadł Michałowi- mówi dyrektor LO nr II, Sławomir Miszczuk. – Decyzją nauczycieli matematyki to on reprezentował nasze liceum , bo to on wyjątkowo wyróżnia się swą wiedzą i matematyczną pasją, to on ma najbardziej znaczące w skali kraju osiągnięcia i naukowe sukcesy.

– Udział Michała w Kongresie Młodych Matematyków Polskich to ukoronowanie jego 3-letniej pracy – dodaje uczący Michała nauczyciel matematyki, Dorota Drzazga.- Michał przez całe 3 lata nauki w naszym liceum pracował z wyjątkowym zapałem i badawczą pasją.  Indywidualny tok nauczania tego przedmiotu umożliwił mu rozwijanie zainteresowań i pogłębianie matematycznej wiedzy. Jego zamiłowanie do matematyki i intelektualne predyspozycje zaowocowały zwycięstwem w wielu prestiżowych konkursach i olimpiadach. Michał jest wielokrotnym laureatem eliminacji centralnych, na przykład dzięki uzyskaniu tytułu przyznawanego tylko dziesięciu najlepszym osobom w kraju- tytułu laureata I stopnia Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH , dwukrotnie otrzymał indeks gwarantujący pozarekrutacyjny wstęp na dowolnie wybrany kierunek studiów krakowskiej Akademii Górniczo- Hutniczej.

VI Kongres Młodych Matematyków Polskich to dla Michała  kolejne cenne doświadczenie. Wykłady profesorów i liczne dyskusje prowadzone w gronie miłośników i znawców matematyki posłużyły wymianie doświadczeń na temat jej zastosowań na wielu płaszczyznach oraz wiele wniosły do świadomości Michała, który, jak twierdzi, „otworzyły mu jeszcze szerzej oczy” na to , jak wszechobecną i interdyscyplinarną nauką jest matematyka.

                                                                    img_1284

– Uświadomiłem sobie, że tak naprawdę nie ma dyscypliny czy dziedziny życia , w której nie byłoby zastosowania matematyki- opowiada Michał Ślusarz.- Rzeczywiście zasadne jest we współczesnej kulturze tytułowanie matematyki królową nauk, bo oprócz powszechnie znanych dyscyplin, w których matematyka odgrywa ważną rolę, są wszystkie pozostałe, o czym większość ludzi nie wie. Ja na przykład nie wiedziałem, że matematyka ma zastosowanie nawet w muzyce, że w niej znalazł zastosowanie geniusz Jana Sebastiana Bacha, i że duński sławny kompozytor na miarę naszego Pendereckiego tworzył swe największe utwory w oparciu o ciągi liczbowe.

W ocenie Michała każdy wykład o matematyce był bardzo ciekawy. Z wielką ochotą słuchał wszystkich prezentacji, które poruszały kwestie intrygujące zarówno w świecie nauki , jak i życiu codziennym.

– Były ciekawie analizowane możliwe sposoby zawierania zakładów, systemy gry i prawdopodobieństwa wygranych na przykład w Lotto, ruletce, bilardzie, zakładach bukmacherskich- relacjonuje Michał.- Zastanawialiśmy się, czy istnieje taka gra i strategia, która da zysk niezależnie od losu.

Równie interesujące dla Michała były wykłady: „Matematyk- biznesmen XXI wieku”, „Matematyka bez matematyki”, „Paradoksy rachunku prawdopodobieństwa” , „Rozkosze łamania głowy”, „Matematyka tam, gdzie jej nie ma”… Ale z racji przyszłego kierunku studiów Michała ( medycyny) najwięcej zainteresowania wzbudził wykład „Matematyka w służbie zdrowia – narzędziach matematycznych w diagnostyce medycznej” .

Bogaty program naukowego wydarzenia (wykłady, referaty, pokazy, warsztaty, konkursy, wystawy i filmy promujące Dzień Popularyzacji Matematyki) był wzbogacony o ciekawe atrakcje kulturalno-rozrywkowe. Pasjonatom matematyki zorganizowano m.in. zwiedzanie Warszawy, wizytę w Centrum Nauki Kopernik czy obejrzenie spektaklu teatralnego. Wszystko to sprawiło, że VI Kongres Młodych Matematyków pozostanie we wspomnieniach wybitnie zdolnego Michała Ślusarza niezapomnianą przygodą, której doświadczenia mogą przydać się w wielu życiowych sytuacjach.

                                                            img_3786