Bardzo udane Spotkania z Epoką Kamienia

16 i 17 lipca na terenie Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki odbyły się V Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, które na stałe już wpisały się do kalendarza  muzealnych wydarzeń.

W tym roku, z okazji V edycji wydarzenia, wstęp na podziemną trasę turystyczną był bezpłatny. Tradycyjnie już na terenie zrekonstruowanej pradziejowej osady odbywały się liczne pokazy archeologiczne dot. m. in. sposobów zdobywania pożywienia, obróbki krzemienia, tkactwa neolitycznego, garncarstwa oraz metalurgii.

Nowym elementem programu było laboratorium archeologiczne. W sobotę uczestnicy piątej wyprawy w pradzieje byli świadkami dwóch pokazów specjalnych. Odbyła się bowiem prezentacja późnoneolitycznego obrządku pogrzebowego oraz próba wykonania rytów na ustawionym w ubiegłym roku wspólnymi siłami menhirze.

W niedzielę V KSzEK zakończyła sesja popularno-naukowa, na którą składały się dwa wykłady: „Krzemionki na mapie prahistorycznych kopalń w Europie” profesora Jacka Lecha oraz „Niedostępne, a niezwykle cenne zabytki archeologiczne Bliskiego Wschodu” doktora Jerzego Tomasza Bąbla.

Mimo niesprzyjającej aury, Muzeum odwiedziło ponad 1000 turystów, pasjonatów archeologii.

DSC_0216 DSC_0210

fot. Kamil Stelmasik i Beata Celebańska