Aż troje LAUREATÓW z THM-u

Biuro Edukacji Narodowej IPN  wraz z  Muzeum Katyńskim i Fundacją PKO Banku Polskiego zorganizowało 8. już edycję ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy…”.

Jego celem jest upamiętnienie ofiar rozstrzelanych wiosną 1940 r. w Katyniu, Miednoje, Ostaszkowie, z rozkazu najwyższych władz ZSRR.

Zadaniem uczestników było stworzenie strony z albumu poświęconej konkretnej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie opracowywali koncepcję plastyczną pracy, ale również zaangażowali się w poszukiwanie informacji o wybranym przez siebie bohaterze. Troje uczniów z THM-u pod kierunkiem  polonistki – pani Renaty Kowalskiej – poprosiło o pomoc pana Marka Wójcickiego – kustosza Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św. Udało się zebrać bardzo ciekawe materiały i upamiętnić dwie postaci – ostrowczanina Kazimierza Gaika oraz Jana Krawczyka – policjanta pochodzącego z ziemi świętokrzyskiej.

Udział w konkursie pozwala spojrzeć na Zbrodnię Katyńską jako na tragedię poszczególnych osób i rodzin, a nie tylko masowy mord. Uczniowie poznają sylwetki pomordowanych i ich rodzin, dowiadują się o ich życiu prywatnym, dokonaniach, sukcesach i roli jaką pełnili w życiu publicznym niepodległej Polski.

Komisja Konkursowa, oceniając nadesłane prace, brała pod uwagę m.in. stronę merytoryczną pracy, jej projekt graficzny, estetykę, ale również oryginalność pomysłu.

Do Instytutu Pamięci Narodowej wpłynęło 221 prac konkursowych  z całej Polski.

W gronie tegorocznych laureatów tego ogólnopolskiego konkursu znalazło się troje uczniów z Zespołu Szkół nr 3 (THM) : Claudia Sbriglio (kl. 3 Tm), Jakub Szwagierczak (kl. 3 Tm) oraz Kacper Szczepaniuk (kl. 3 Tia).

 Uczniowie wraz ze swoją opiekunką i inspiratorką udziału w konkursie – Renatą Kowalską, wzięli udział w Gali Finałowej w Muzeum Katyńskim w Warszawie.  Po uroczystym wręczeniu dyplomów i nagród uczniom i ich opiekunom odbył się przepiękny koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod batutą mjr. Macieja Skrzypczaka. Następnie zebrani goście zwiedzali ekspozycję Muzeum Katyńskiego. Na koniec młodzieży przedstawiono niezwykłą niespodziankę. Specjalnie dla zebranych Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego przygotował pokaz musztry paradnej. Organizatorzy gali podkreślili, że tego typu pokazy odbywają się bardzo rzadko i przygotowywane są na  specjalne okazje. Młodzież i ich opiekunowie poczuli się więc docenieni i wyróżnieni.