Ania Gołasa z “Chreptowicza” triumfatorką wojewódzkiego XXI Konkursu Ortograficznego

O tytuł mistrza ortografii województwa świętokrzyskiego w tegorocznej edycji  XXI  Międzyszkolnego  Konkursu Ortograficznego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych rywalizowało ponad  40 uczestników. Niepokonana wśród uczniów naszego województwa okazała się  Anna Gołasa, uczennica drugiej klasy Liceum Ogólnokształcącego nr II im. Joachima Chreptowicza  w Ostrowcu Św.  Z Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach, gdzie odbył się konkurs, Ania wróciła z nagrodą i dyplomem laureata.

Pisany  ze słyszenia tekst pt. Polski Robinson Crusoe o “Litwosie” i jego amerykańskich peregrynacjach, zakończonych wyborem miejsca, w którym założono osadę polonijną, nie sprawił uczennicy z “Chreptowicza” wielkich trudności.

– Spodziewałam się trudności w pisowni łącznej i rozdzielnej, a ostatecznie z tym nie miałam kłopotu. Ale zaskoczyła mnie problematyczna interpunkcja i “pułapki”ortograficzne – relacjonuje Ania Gołasa. – Do konkursu przystąpiłam “na spokojnie”, traktując go jak zadanie, które trzeba wykonać jak najlepiej.

Jak widać, takie podejście Ani zaowocowało sukcesem – to ona najlepiej ze wszystkich przedstawicieli szkół województwa zaprezentowała umiejętności językowe. Sama jednak skromnie dodaje, że poza znajomością zasad ortograficznych trzeba w konkursach mieć trochę szczęścia. Jeśli tak na to patrzeć, to Ani wielokrotnie, oprócz humanistycznego talentu, towarzyszyło “szczęście” podczas różnych konkursów językowych i literackich, w których zajmowała wysokie lokaty.

– Ania jest uczennicą wyjątkową skromną i wyjątkowo sprawną językowo – mówi o swojej podopiecznej Dariusz Synowiec, nauczyciel języka polskiego. –  Ania dysponuje bogactwem leksykalnym, świadczącym o jej wysokiej kulturze czytelniczej. Uczennica bierze udział w konkursach przedmiotowych i literackich, a jej prace pisemne odzwierciedlają rozległą wyobraźnię i ciekawy sposób interpretacji faktów historycznoliterackich.

Jak sama Ania przyznaje, dużo czyta i dużo też zawdzięcza czytaniu książek…

– One są dla mnie wielką skarbnicą wiedzy, dzięki której doskonalę też swoje umiejętności językowe – dodaje Ania.
Językową  sprawnością popisały się też podczas Konkurs Ortograficznego Natalia Kuziemka i Weronika Osojca – uczennice z ”Chreptowicza”, które zajęły wysokie lokaty. A zatem wojewódzki konkurs ortograficzny zakończył się dla  młodzieży z LO nr II dużym sukcesem. Gratulujemy!