34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia obchody związane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego odbyły się w całej Polsce. W Ostrowcu Świętokrzyskim z tej okazji w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego odprawiono mszę świętą. Podczas nabożeństwa poświęcono także Sztandar ostrowieckiej Delegatury „Solidarności”.

Po mszy świętej licznie zgromadzeni uczestnicy przeszli ulicą Kościuszki na Rondo 25-lecia Solidarności. Pod pomnikiem upamiętniającym strajk pracowników huty delegacje złożyły kwiaty.

W swoim przemówieniu Starosta Ostrowiecki, Zbigniew Duda przypomniał, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i musimy ją pielęgnować.

– Spotykamy się tutaj razem, żeby przeżywać tą tragiczną datę dla naszej Ojczyzny. 34 lata temu reżim komunistyczny wyprowadził przeciwko ludziom wojsko i czołgi. Ponad sto osób zginęło, a dziesięć tysięcy było internowanych. W ten sposób władza komunistyczna chciała walczyć z Polakami – wojskiem i czołgami. Wystąpiła przeciwko ludziom, którzy pragnęli wolności – przeciwko związkowi. Chylę czoła przed Sztandarem „Solidarności”. To dzięki takim patriotom, jak uczestnicy strajku w Ostrowcu możemy się dzisiaj cieszyć wolnością – powiedział starosta Zbigniew Duda.