30-LECIE OSTROWIECKIEGO KOŁA ŚWIATOWEGO ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ

W Ostrowieckim Browarze Kultury odbyło się dzisiaj uroczyste spotkanie środowiska kombatantów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Koło w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wieloletnim prezesem Związku Żołnierzy AK w powiecie ostrowieckim był zmarły w ubiegłym roku Kazimierz Kocowski, od wspomnienia którego oraz minuty ciszy poświęconej jego pamięci, rozpoczęła się uroczystość, która była również przeniesionym w związku z pandemią, jubileuszem 30-lecia istnienia Koła. Wśród wielu zaproszonych gości była również żona zmarłego K. Kocowskiego – Eulalia.

Ta podniosła uroczystość była także okazją do wręczenia odznaczeń i pamiątkowych medali, które otrzymali między innymi starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, członek zarządu Agnieszka Rogalińska oraz prezydent Jarosław Górczyński.

Starosta M. Dębniak na ręce majora Zdzisława Bzymka, prezesa ostrowieckiego Koła, złożyła podziękowania za upowszechnianie i utrwalanie historii i tradycji, etosu Armii Krajowej, kształtowanie postaw etycznych, zwłaszcza młodego pokolenia Polaków w zgodzie z hasłem Bóg- Honor-Ojczyzna, jak również za podtrzymywanie więzi między żołnierzami AK oraz ich rodzinami.

Uroczystości towarzyszyła piękna oprawa słowno-muzyczna w wykonaniu uczennic z PSP Nr 7 im. H. Sienkiewicza oraz I LO im. Stanisława Staszica  w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na zakończenie zebrani obejrzeli film „Żołnierz Rzeczypospolitej”  o Edwardzie Bzymku-Strzałkowskim, wybitnej postaci podziemia niepodległościowego, intelektualisty, oficera Września, szefa wywiadu i kontrwywiadu AK południowych okręgów Generalnego Gubernatorstwa i szefa Brygad Wywiadowczych.